Lněné semínko hnědé 1000g

Kód: 141
Neohodnoceno
Značka: IBK
70 Kč –29 %
lněné semínko hnědé
70 Kč –29 % 50 Kč
Skladem (3 ks)

...trápí-li tě trávení, lněné semínko to napraví - zde v barvě více přirozené

Detailní informace

Detailní popis produktu

Len setý – olejný (Linum usitatissimum L) patří mezi nejstarší pěstované rostliny vyšlechtěná pro ideální poměr mastných kyselin. Pochází z Jihovýchodní Asie, patří do čeleďi lnovité (Linaceae). Z hospodářského hlediska se len rozděluje na dva typy - len přadný a olejný. Len olejný je jednoletá samosprašná bylina vysoká 0,60-0,85 m. Známe je ve dvou odrůdách zlatý a hnědý  liší se pouze barvou. Celkem nenáročná plodina dlouhého dne (za krátkého dne vytváří stonek a teprve za dlouhého dne kvete a dozrává). K pěstování lnu jsou nejvhodnější půdy lehčí, hlinitopísčité a písčitohlinité, pH slabě kyselé až neutrální.  Len dává nejvyšší výnosy semen v květnu až červnu) nadmořskou výškou do 480 m, čemuž v našich podmínkách odpovídají okrajové oblasti řepařské a spíše bramborářská výrobní oblast. Po sobě se může len pěstovat za 6-7 let. Vegetační doba se pohybuje kolem 150-170 dní.

Lněné semínko je bohatým zdrojem vlákniny, která nám často chybí. Vláknina je přitom nezbytná pro zdravé fungování naší trávicí soustavy, pročišťuje střeva a pomáhá například při zácpě i dalších zažívacích problémech. Ve lněném semínku najdeme také kyselinu alfa-linolenovou, která patří k Omega 3 nenasyceným mastným kyselinám. Mimo jiné fungují jako prevence srdečních onemocnění, například eliminují riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, posilují paměť, imunitu a dobře působí na naši nervovou soustavu.

Lněné semínko je také bohaté na  slizy. Má totiž schopnost nasáknout do sebe značné množství vody, při čemž vytvoří sliz, který protáhne střeva a pomůže je pročistit. I z tohoto důvodů pomáhá lněné semínko při zácpě a průjmech. Kromě toho, že lněné semínko funguje jako přírodní projímadlo, snižuje také riziko nádorových onemocnění, pomáhá při lupénce nebo ekzému. Pro výživu lidí se používají celá semena nebo mouka z pokrutin jako doplněk do pečiva a dalších potravinářských výrobků ( vláčnost ,zpomalení vysychání pečiva).Slouží jako potrava, výroba plátna a jako lék.

Jsou dobrým zdrojem bílkovin, minerálních látek a kvalitních tuků. Semínka by se do našeho jídelníčku měla zařazovat každý den. Semínka se používají do salátů, polévek, cukroví, pečiva, obilných kaší a dalších pokrmů. Nejvýživnější jsou semínka bez tepelné úpravy.

Živiny: vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, vápník, měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek, vláknina, bílkoviny, omega-3 nenasycené mastné kyseliny,...

Blahodárné účinky: protimikrobiální, protirakovinné, detoxikační, antioxidační, protizánětlivé, prospívá srdci, pleti, mozkové činnosti a trávení, udržuje hladinu cukru v krvi,... 

Kalorická hodnota ve 100g: Energie: 2234 kJ (534 kcal), Bílkoviny: 18,3 g. Sacharidy: 28,9 g (z toho cukry 1,6 g). Tuky: 42,2 g (z toho nasycené mastné kyseliny 3,7 g, Vláknina: 27,3 g, Sodík: 0,03 g.

Složení: Lněná semena - produkt kontrolovaného ekologického zemědělství

Skladování: Len stejně jako jiné  jsou náchylné na žluknutí. Nevystavujte přímým slunečním paprskům. Skladujte při teplotě do 20°C a při relativní vlhkosti vzduchu do 70 %

.I přes důkladnou kontrolu při balení nemůžeme vyloučit přítomnost skořápek a cizích příměsí.

kcal

Cukry

Tuky

Nasycené mastné 

Sodík

628

4,3 g

61 g

4,5 g

0 g

32 %

5 %

87 %

23 %

0 %

Doplňkové parametry

Kategorie: suché plody
Hmotnost: 1 kg